Paskola verslo pradžiai. Kitos galimybės

2019-10-12

Beveik kiekvienas jaunas verslas susiduria su opia problema: finansavimu verslo pradžiai arba plėtrai. Galvodami apie paskolą verslui, dažnas vadovaujasi tvyrančiais gandais ar kitų kadaise girdėtais patarimais, kurie  neretai gali ir nuslopinti užgimusį entuziazmą. Todėl, labai svarbu žinoti pagrindinius principus, prieš ieškant skolinimosi galimybių ir jais vadovautis.

Šiandien verslo finansavimo rinką galima būtų suskirstyti į keletą sektorių, kur kiekviename iš jų vyrauja skirtingos skolinimosi ar investicijų prisitraukimo sąlygos ir reikalavimai.

Vienas iš verslo finansavimo šaltinių yra rizikos kapitalo fondai. Rizikos kapitalo fondai investuoja į verslus siekiančius įgyvendinti perspektyvius, greito augimo potencialą turinčius verslo projektus, orientuotus į globalias rinkas. Investuojama nuo kelių dešimčių iki keleto milijonų eurų, todėl investicijų pritraukimas reikalauja pasiruošimo, kuris gali trukti nuo keleto mėnesių iki kelių metų. Šis šaltinis prieinamas pakankamai nedidelei daliai verslų, taip pat priimtinas ne visiems verslininkams dėl savo specifikos, nes investuojama į nuosavybės (įmonės akcijos) ir pusiau nuosavybės (konvertuojama skola ir pan.) kapitalą.

Populiariausi verslo finansavimo šaltiniai yra bankai ir kredito unijos. Šios verslo finansavimo įstaigos linkę teikti paskolas kai poreikis yra didesnei sumai ir ilgesniam terminui: paskolos sumos dažniausiai būna nuo 20 000 Eur, išsimokėjimo terminas - keli metai. Tačiau net jei reikia mažesnės sumos, bankai yra ta vieta, kur jauniesiems verslininkams tikrai verta apsilankyti pasikonsultuoti. Pvz. SEB banke prieš porą metų pradėta iniciatyva, kuri kviečia jaunuosius verslininkus pasitikrinti savo idėją prieš ją pradedant ir prieš kreipiantis finansavimo. Bankas turi savo specialistų komandą, kuri padės pasitikrinti tą idėją, kaip ji galėtų veikti, pabandys tą idėją perkelti į skirtingas situacijas, pabandys patikrinti, kaip ta idėja galėtų būti mėgstama klientų ir, atitinkamai, ar iš to galima uždirbti.

Taip pat paskolą iš banko ar kredito unijos galima gauti ir pasinaudojus veikiančia finansine priemone. Pvz. „Verslumo skatinimas 2014-2020“ paskola gali būti suteikiama naujo verslo pradžiai arba neilgiau kaip 1 metus veikiančioms įmonėms ar fiziniams asmenims.

Kas gali kreiptis dėl paskolos?

  • Labai mažos, mažos įmonės, fiziniai asmenys, dirbantys pagal verslo liudijimą arba užsiimantys individualia veikla;
  • ketinantys pradėti verslą ir (arba) veikiantys iki 1 metų (skaičiuojama nuo įmonės įregistravimo datos iki prašymo suteikti paskolą pateikimo datos);
  • paskolų gavėjai savo veiklą ar dalį jos turi vykdyti Lietuvoje arba Europos Sąjungos valstybėse narėse.

Kokios paskolos teikimo sąlygos?

  • Maksimali kredito suma iki 25 000 Eur.
  • Kredito palūkanos (kintamos) – 3 proc.
  • Paskolos teikiamos iki 10 metų laikotarpiui.
  • Nėra reikalavimo paskolos gavėjui finansuojamame projekte dalyvauti nuosavomis lėšomis.

Alternatyva bankiniam verslo finansavimui yra verslo paskolų bendrovės, kurios lanksčiau vertina riziką, todėl skolina greitai, tačiau brangiau, nei bankai ar unijos. Didesnė dalis verslo paskolų bendrovių, kaip ir bankai, orientuojasi į didesnes verslo paskolų sumas, bei brandesnes įmones su kelių metų veiklos istorija, todėl jaunam verslui šie finansavimo šaltiniai prieinami dar gana retais atvejais. Kaip alternatyva joms rinkoje atsiranda sutelktinio finansavimo platformos (P2P; pvz. Fin bee ; Monify), sudarančios sąlygas turintiems laisvų lėšų asmenims jas investuoti, o verslo įmonėms lanksčiau pasiskolinti.

Išskirtinas ir kitas verslo paskolos teikėjų segmentas, – tai mikro paskolų verslui bendrovės (greitas kreditas internetu), kurios finansuoja įmones iki 10 000 Eur sumomis jau nuo ankstyvos įmonių gyvavimo stadijos. Šiame finansavimo sektoriuje taikomas lankstus rizikos vertinimas, daug dėmesio skiriama pačio verslininko patikimumo vertinimui, todėl finansavimas prieinamas platesniam įmonių ratui ir pasiskolinti lėšų galima labai greitai, dienos bėgyje. Paprastai teikiamas nedidelis finansavimas, nuo tūkstančio iki keleto tūkstančių eurų, metų ar dviejų laikotarpiui.

Tačiau prieš pradedant verta atsakyti sau į paprastus klausimus. Ką aš kuriu? Kokį produktą aš gaminsiu? Kas jį pirks? Kodėl jį kažkas pirks? Kokia yra konkurencija šitoj vietoj? Ir kiek produktas turi potencialo augti? Į šituos elementarius klausimus atsakius, paprastuoju būdu suskaičiavus, kiek galima būtų parduoti vienetų ar kilogramų, kuo tas produktas bebūtų matuojamas, pasidėlioti preliminarų verslo planą ir tada atsakyti į klausimus: kiek mes gausime pajamų? Kiek įmonei reikės patirti kaštų, kad tą produktą pagamintų ir parduotų? Ir kiek įmonė potencialiai galėtų uždirbti, o tuo pačiu skirti tam tikrą dalį lėšų grąžinti kreditams? Rekomendacija būtų pradėti nuo balto popieriaus lapo, pasiimti rašiklį, skaičiavimo priemonę ir paprastuoju, elementariuoju būdu pasiskaičiuoti, kaip vystysis įmonės veikla, kaip greitai įmonė didins pardavimus. O su tokiu planu jau bus galima kreiptis dėl paskolos į banką, kredito uniją ar verslo paskolų bendrovę. Greitas kreditas internetu – taip pat vienas iš variantų.