Istorija: kada atsirado paskolos? I d.

2019-09-23

Pasak antropologų, pinigai atsirado prieš maždaug 40 tūkst. metų. Remdamiesi archeologiniais tyrimais, dar vėlyvojo paleolito laikotarpiu grupelės medžiotojų savo laimikį mainydavo į įvairius titnago ginklus ir kitus įrankius. Pinigai atsirado truputį vėliau. Bėgant laikui nuo objektų pereita prie monetų, o šiame amžiuje ir prie elektroninių pinigų.

Kartu su pinigų istorija prasidėjo ir paskolų istorija. Kai prieš tūkstančius metų ūkininkai naudojo sėklas ir grūdus skolindamiesi kapitalą ir gyvulius kaip grąžinimo būdą. Šioje straipsnių serijoje supažindinsime su trumpa paskolų istoriją ir pateiksime svarbiausius posūkius, kurie suformavo šiandieninę paskolų rinką.

Kada buvo "išrastos" paskolos?


Pats ankstyviausias skolinimo pavyzdys datuojamas daugiau nei prieš 4000 metų Mesopotamijoje, 2000 m. Pr. Kr., kur žemdirbiai turėjo pačias pirmąsias mokėjimų dienas. Gal paskolos egzistavo ir mažose gentyse ar nežinomose civilizacijose ir anksščiau, tačiau 2000 m. Pr. Kr. Yra užfiksuotas pats pirmas įrodymas. Matydami, kaip vieno ūkininko sėkla gali duoti derlių su šimtu sėklų, ūkininkai pradėjo skolintis sėklas ir grąžinti jas vėliau. Tai buvo naudojama panašiai kaip ir su gyvūnais, kur "paskola buvo grąžinima" gimus naujam veršeliui.

Įdomus faktas: „mas“ yra šumerų žodis, turėjęs 2 reikšmes: "domėtis" arba „veršiukas“. Šiandien hebrajų kalba „mas“ yra žodis, vartojamas „mokesčiams“.


1754 m. Pr. Kr.: Mesopotamija - pirmosios palūkanų normos

Šumerų šventyklos iš tikrųjų veikė ne tik kaip garbinimo vietos, bet ir kaip bankai - štai kur prasidėjo pačios pirmosios didelio masto paskolų ir kreditų sistemos. Augant miestui, didėjo žmonių poreikių ir skolinimo sutarčių sudėtingumas, todėl kilo idėja imti palūkanas. Šiuo metu sidabras taip pat pradėjo populiarėti, tačiau, skirtingai nei veršeliai arba grūdai, nesulaukė tokio susidomėjimo.

Čia atsirado Hammurabi kodeksas (išleido 6-asis Babilono karalius), apibrėžiantis sidabro kainą ir tai, kaip turėjo būti reguliuojamos palūkanos už sidabro paskolas.

Įdomus faktas: Hammurabi kodas yra vienas seniausių iššifruotų tokio ilgio raštų pasaulyje! Šiandien jis išgraviruotas ant didelio, daugiau nei 2 metrų aukščio, akmens ir yra Luvro muziejuje Paryžiuje.


Bus daugiau...